Uzsākts pilotprojekts BIM attīstīšanai būvniecībā

Foto Evija Trifanova/LETA

Ir noslēdzies VAS “Valsts nekustamie īpašumi” izsludinātais iepirkums, kura rezultātā Latvijas Republikas Prokuratūras ēku Aspazijas bulvārī 7, Rīgā pārbūvēs, izmantojot būvju informācijas modelēšanu (BIM). Iepirkuma uzvarētājs – Būvniecības industrijas digitalizācijas asociācija (BŪVID) – tādējādi praksē parādīs būtiskākos pasūtītāja ieguvumus, projektēšanā un būvniecībā izmantojot jaunākās tehnoloģijas.

 

Padomju laikā būvniecība attīstījās, tika ieguldīts dažādu zinātnisko institūtu un pētnieku darbs, lai apgūtu arvien jaunas tehnoloģijas un nodrošinātu nozares attīstību. Laikiem mainoties, valstiski nozares attīstīšanai finansējums tika paredzēts nepietiekami, tāpēc jau gandrīz 30 gadus nozare stagnē, un tās attīstību lielā mērā nosaka vien lielo būvkompāniju vadītāju iniciatīva. Vienlaikus biznesa vide šajā laikā, pateicoties digitalizācijai, ir ievērojami mainījusies, tāpēc ir beidzamais brīdis domāt par jaunāko tehnoloģiju ieviešanu būvniecībā.

Prokuratūras ēkas pārbūve ir sarežģīts un daudzslāņains projekts, kura laikā BŪVID sagatavos salīdzinājumu ēkas projektēšanai un būvniecībai “tradicionālā” stilā un izmantojot mūsdienu digitālo tehnoloģiju piedāvātās iespējas. Vēlāk šie dati tiks izmantoti nozares tālākās politikas veidošanā, apzinoties būtiskākos BIM izmantošanas ieguvumus.

 

“BIM nozīmē nozīmīgas pārmaiņas domāšanā – ar tehnoloģiju palīdzību ēkas būtībā vispirms tiek radītas virtuāli, tādējādi iegūstot maksimāli daudz informācijas pirms būvdarbu uzsākšanas. Tā ir iespēja samazināt potenciālās problēmas un riskus, ietaupīt resursus, būvējot maksimāli augstas kvalitātes ēkas.  Lielbritānijā un Dānijā jau nonākuši līdz tam, ka valsts pasūtījuma objektos BIM ir obligāta prasība. Latvijā šobrīd esam uzsākuši realizēt pilotprojektu, kas palīdzēs pasūtītājam novērtēt mūsdienu tehnoloģiju priekšrocības būvniecībā,” skaidro Igors Adlersbergs, BŪVID valdes loceklis.

Būvniecības digitalizācija kopumā nodrošinās ātrākus, efektīvākus un caurspīdīgākus procesus, vienkāršāku termiņu un finanšu kontroli, kas ir nozīmīga gan būvniecības stadijā, gan arī vēlāk – ēku apsaimniekošanā un energoresursu taupīšanā.

 

“BIM ir aktuāls trends pasaulē, par kuru arvien vairāk tiek runāts arī Latvijā, taču darīts līdz šim ir maz. Visi saprot, ka būvniecībai visā pasaulē ir jāmainās, jo tehnoloģijas ir attīstījušās, tās maina biznesa vidi un tām arvien vairāk jāienāk arī būvniecības nozarē. Visu darīt uz papīra mūsdienās vairs nav gudri un efektīvi. Pasaulē, lai demonstrētu lēmumu pieņēmējiem, ka BIM ir vērts investēt, tikuši realizēti pilotprojekti, šobrīd tas notiks arī Latvijā – VAS “Valsts nekustamie īpašumi” izsludināja pilotprojektu, par kura īstenotājiem ir kļuvusi mūsu biedrība – kopā ap 10 uzņēmumi, tāpēc uzskatām, ka šis projekts ir kā starta platforma straujākas BIM tehnoloģiju attīstības sākumam Latvijā,” informē Jānis Berķis, BŪVID valdes priekšsēdētājs.

 

Informāciju sagatavoja:

Linda Tunte

Share this Post!

About the Author : Dana Šauberga


1 Komentārs

Send a Comment

Your email address will not be published.